Mezinárodní srovnání přístupů a forem realizace pěstounské péče se zřetelem k využití profesionálních pěstounů při řešení situace ohroženého dítěte a reintegrace rodiny
Věduna Bubleová, Jiří Kovařík, Hana Pazlarová, Renata Janíčková
Praha, Středisko náhradní rodinné péče – VÚPSV 2002. 63 s., lit, příl.
Hlavní část celé studie je tvořena mezinárodním srovnáním přístupů k problematice profesionální pěstounské péče v 16 převážně evropských zemích. Zdrojem informací bylo dotazníkové šetření, ve kterém bylo osloveno okolo 500 státních i nestátních institucí z více než 40 zemí světa. Dotazníkové šetření se zaměřilo na několik hlavních okruhů - situace a podmínky pro pěstounskou péči v dané zemi, další formy pěstounské péče s důrazem na profesionální pěstounskou péči, spolupráce a dělení kompetencí mezi státními a nestátními organizacemi při realizaci pěstounské péče.
Další část se podrobně zabývá třemi modely, které jsou podle mínění autorů nejlépe propracované a tedy inspirativní pro řešení těchto otázek v České Republice. Jedná se o model rakouský, slovenský a britský. Následující kapitola je věnována srovnání efektivity a nákladů v různých zahraničních programech profesionální pěstounské péče.
Závěrečná část studie obsahuje vlastní návrh autorů, který vznikl jednak na podkladě výsledků šetření a jednak na základě dlouholetých zkušeností autorů s náhradní rodinnou péčí u nás i ve světě. Návrh obsahuje rozpracování modelu, který se autorům jeví jako nejvhodnější pro zavedení této nové formy pěstounské péče v České republice.
Příloha | Velikost |
---|---|
Mezinar_srov_pestoun_pece.pdf | 505.03 KB |
- Pro psaní komentářů se přihlašte
Poslední komentáře
11 let 8 týdnů zpět
11 let 8 týdnů zpět
11 let 9 týdnů zpět
11 let 11 týdnů zpět
11 let 12 týdnů zpět
12 let 29 týdnů zpět
12 let 46 týdnů zpět
12 let 49 týdnů zpět
12 let 49 týdnů zpět
12 let 49 týdnů zpět